Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Kubo

Jozef Hollý - KUBO

 Častým námetom staršej slovenskej drámy boli svadby pre majetok. Aj v Hollého hre Kubo chcú rodičia zveľaďovať svoje polia a truhlice svadbou z rozumu - Aničky s dedinským hlupáčikom Kubom, ktorý je synom richtára Martina Bečelu. Sprostredkovateľ svadby, Lovecký, sa s Bečelom dohodne o rozdelení zisku. Lovecký môže navyše získať za manželku Aničkinu matku, bohatú vdovu Evu Košáričku. Lenže Anička, ktorá by bola s Kubom na posmech celej dedine, má rada Paľa. Darmo na to poukazuje Štefan, hospodár na Košáričkinom majetku, darmo sa bráni Anička a Paľo, zdá sa, že sa nedá proti dohode už nič urobiť. Veď na jej úspešné zavŕšenie angažujú aj cigánku Doru, aby svojimi čarami pomohla dosiahnúť cieľ. Našťastie, Košárička čoskoro zistí, že Loveckému i Bečelovi ide len o jej majetok, a tak všetky plány prekazí. Opäť sa znemožní Kubo pred dedinskou mládežou, aj pred práve prichádzajúcim vojenským regimentom. Spravodlivosť víťazí, Paľo si berie Aničku a Kubo dostáva od vojakov výprask.
Autorovi nejde o to, aby zosmiešnil titulnú postavu hry - Kuba. Jeho pero sa obracia proti rodičom, ktorí sú shcopní z mamonárstva zapríčiniť nešťastie svojich detí. Hra je veselým obrázkom zo života dediny, s dobre vystihnutými typmi a zručne napísanými dialógmi. Často sa hráva v neskoršej úprave, ktorá ju doplnila o ukážky ľudových zvykov, spievaný a tancovaný folklór a zmiernila jej sociálno-kritický tón.


OSOBY A OBSADENIE:
Kubo : Havlík Ondej 
Lovecký: Šima Martin 
Košárička : Kečkéšová Dianka 
Paľko: Gulis Tomáš 
Anička: Šuláková Scarlett
Bečela : Richter Matúš 
Bečelová : Turská Evka 
Dora : Mokrášová Natália 
Štefan: Řepka Enriko 
Husársky Kapitán : Boris Bajza 
Husári : SzolnokiPatrik 
Kvasnica Jožko 
Jurko : Skočka Lukáš 
Martin: Szolnoki Lukáš 
Krstný otec : Szolnoki Patrik 
Krstná mama: Kubincová Monika st.

Tanečníčky malé : Balogová Karenka, Havlíková Vaneska,Šemeláková Saška,Jakabová Eliška,Rozenbergová Sabinka, Haládiková Rebeka,

Tanečníčky: Kubincová Monika, Paradyová Dajanka,Kozáková Martinka,Oravcová Samka,Mokrášová Slávka,Šemeláková Terezka,Balogová Paťka,Kasáková Zuzka,Kasáková Barbora,Šáteková Kristína,Šuláková Scarlett,Turská Evka, 

Boli sme veľmi radi , že na našej premiére ktrorá sa uskutočnila 13.8.2011 v Semerove nás prišla podporiť aj pani Zuzka Krónerová.Herci aj Tanečníci podali skvelý výkon , ktorý potešil aj našu krstnú mamu a bola prekvapená koľko mladých ľudí sa venuje slovenským tradíciám. 

Choreografia: Kubincová Monika, Haládiková Martina, Šimová Anežka 

Réžia : JAROSLAVA KOŠÁNOVÁ

 

 

TOPlist